Osoby mogące skorzystać ze świadczenia
|
Stypendium szkolne przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia; - wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 528,00 zł. netto na osobę w rodzinie (art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej. Miesięczna wysokość dochodu ustalana jest na zasadach określonych w art. 8 ust. 3–13 w/w ustawy.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o: - miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych; - składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach; - kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Do dochodu ustalonego w powyższy sposób nie wlicza się: - jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego; - zasiłku celowego; - pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie - przepisów o systemie oświaty; - wartości świadczenia w naturze; - świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych; - dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego; - świadczenia wychowawczego (tzw. „500+”), o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016r. poz. 195) oraz dodatku wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2017r. poz. 697 i 1292). Rodziną w rozumieniu art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Stypendium nie przysługuje: - uczniom klas zerowych, - uczniom, którzy nie mieszkają na terenie Gminy Proszowice, - uczniom, którzy otrzymują inne stypendium ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota otrzymywanych stypendiów nie przekracza dwudziestokrotności kwoty o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku uczniów a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych osiemnastokrotności kwoty o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
|
Procedura składania wniosków
|
Wniosek o przyznanie pomocy materialnej może złożyć:
- rodzic,
- pełnoletni uczeń,
- dyrektor szkoły.
Wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego należy złożyć w Centrum Obsługi Oświaty, ul. 3 Maja 72, 32-100 Proszowice, w terminie do 15 września (danego roku szkolnego). Uczniowie i słuchacze szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynaja się w pierwszym, powszednim dniu lutego - składają wniosek do dnia 15 lutego danego roku szkolnego; słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych - wniosek składają do dnia 15 października danego roku szkolnego.
|
Wymagane dokumenty
|
Wnioskodawca obowiązany jest wraz z wnioskiem złożyc zaświadczenia lub oświadczenia potwierdzające wysokość dochodu członków rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (w przypadku utraty dochodu w tym miesiącu przyjmuje się dochód z miesiąca, w którym wniosek został złożony): - wynagrodzenie z zakładu pracy (w wysokości netto), - decyzja/zaświadczenie z ZUS/KRUS o wysokości pobieranej emerytury/renty ito., - zaświadczenie z MGOPS o pobieranych świadczeniach, - kserokopia wysoku sądu zasądzającego alimenty, - zaświadczenie o wysokości gospodarstwa rolnego (hektary przeliczeniowe), - w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych - zaświadczenie z US o uzyskanym dochodzie za poprzedni rok, - w przypadku prowadzenia działalnośco gospodarczej na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym - zaświadczenie z US o formie opodatkowania, dowód opłacenia zskładek w ZUS oraz oświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu netto w miesiącu sierpniu, - oświadczenie o usyzkanym dochodzie z innych źródeł (np . praca dorywcza, zlecenie itp.)
Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań - składający oświadczenie jest obowiązany zawrzeć na oświadczeniu klauzulę następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
Wnioskodawca zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić organ, który przyznaje stypendium, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego. Stypendium szkolne wstrzymuje się lub cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowią podstawę przyznania stypendium szkolnego. Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
|
Rozliczenie stypendium szkolnego
|
Stypendium szkolne realizowane jest w formie pomocy rzeczowej - poprzez zakup i przekazanie (rodzicom/pełnoletniemu uczniowi) za pokwitowaniem, przedmiotów pomocy rzeczowej lub jako refundację poniesionych kosztów związanych bezprośrednio z procesem edukacyjnym ucznia na podsatwie faktur/rachunków. Przedstawione dokumenty (faktury, rachunki) dotyczyć mają zakupów o charakterze edukacyjnym.
|